Plechové garáže

Ako pripraviť podklad pod plechové garáže?

Ako pripraviť podklad pod plechové garáže?

Príprava podkladu pod plechové garáže

Dôležitosť prípravy základu

Ak ste sa (mimochodom, veľmi správne) rozhodli kúpiť si svoju novú plechovú garáž, jednou z najdôležitejších vecí, ktorú treba pripraviť pred samotnou montážou je podklad.

Za prípravu správneho podkladu je zodpovedný zákazník. Podklad, musí byť pripravený pred dodaním objednaného výrobku. Aby ste mohli túto úlohu ľahšie splniť, rozhodli sme sa Vám v tom pomôcť a vysvetliť túto problematiku v niekoľkých bodoch.

V podstate máte na výber z troch možností:

  1. Betónová platňa
  2. Betónový základ pod profilom garáže
  3. Betónové pätky

Počas našich dlhoročných skúseností, sme, už nainštalovali garáže aj na menej ideálne podklady (tráva, pôda, štrkové lôžka), ale garáž sa do takýchto podkladov nedá ukotviť a takáto montáž, bez ukotvenia je vykonávaná na zodpovednosť zákazníka.
Pri neukotvenej garáži, ktorá je menšia a teda aj ľahšia sa ľahko môže stať, že silnejší vietor ju presunie, prípadne prevráti.
Ďalšou nevýhodou je možnosť zdvihnutia garáže zlodejmi a následne odcudzenie vecí, ktoré v nej máte uschované.
Ukotvenie garáže zabráni vyššie uvedeným nebezpečenstvám.
Pri príprave základu je tiež potrebné zvážiť účel použitia garáže a podľa toho zvoliť aj hrúbku podkladového betónu – a následne sa správne rozhodnúť, či je potrebný aj vystužený základ.
Je určite rozdiel, či v garáži parkujete osobné auto alebo bager.
Určite sa skúste poradiť so skúseným murárom!

Betónová platňa

Pri betónovej platni, je odporúčaná hrúbka betónu 10 – 15 cm a samotný základ by mal byť o 30 cm dlhší a širší ako veľkosť garáže, napr. pre garáž 3×5 sa odporúča pripraviť podklad s veľkosťou 3,3 x5,3 m. To je dôležité z niekoľkých hľadísk, okrem iného preto, aby hrana betónu nepraskla v miestach upevnenia, ako aj preto aby sa garáž pri nastavovaní uhlov garáže, neskĺzavala zo základne.

Jednoznačnou nevýhodou tohto základu je jeho cena. Ak kupujete menšiu, lacnú plechovú garáž, ľahko sa môže stať, že cena takéhoto základu prevýši cenu garáže. Preto odporúčame aj nižšie uvedené možnosti.

Betónová platňa

Betónový základ pod profilom garáže

Zlatou strednou cestou je kompromis medzi betónovou platňou a pätkami. Je ním betónový základ pod profilom garáže. Odporúčaná výška takéhoto základu je 20 cm, základ by mal byť široký min. 30 cm. Zákazníci do vnútorných priestorov garáže následne často kladú dlažbu, napr. zámkovú, prípadne sa rozhodujú pre makadamový podklad.

Betónový základ pod profilom garáže

Betónové pätky

Betónové pätky predstavujú najľahší spôsob prípravy podkladu pod garáž.
Odporúčaná veľkosť betónových pätiek je min. 30×30 cm. Pätky je dôležité orientovať tak, aby sme mohli samotnú garáž postaviť do strednej časti pätky. Čiže, aby v prípade garáže so šírkou 3 m, bolo od stredu jednej pätky do stredu druhej, náprotivnej pätky 3 m.

Takéto riešenie je určite najrýchlejšie a najlacnejšie. Okrem toho, je pre montáž garáže, plne postačujúce.

Betónové pätky

Kotvenie garážov

UPOZORNENIE!
Kotvenie ľahkých oceľových konštrukcií na podklad je nevyhnutnou súčasťou montáže. Vzhľadom na rôzne poveternostné podmienky (napr. silný vietor), nekotvená konštrukcia k pevnému podkladu môže byť poškodená a v extrémnych prípadoch predstavovať nebezpečenstvo pre život a zdravie.
Kotvenie je služba s dodatočným poplatkom.
Nenesieme zodpovednosť za nekotvené konštrukcie poškodené v dôsledku poveternostných vplyvov.

Máte otázky, pochybnosti alebo sa chcete dozvedieť viac?

Neváhajte nás kontaktovať.

Náš profesionálny tím je Vám k dispozícii!

   

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *